Albania national Eurovision finals

People in the Six on Stage database who have taken part in Albania national finals for the Eurovision Song Contest. This includes songwriters, jury members, hosts, spokespeople and performers. Only competitive national finals are included.

Back to Eurovision entries for Albania.

Appearances by year for Albania national Eurovision finals

EntryNamed artists
2023
Duje by Albina & Familja Kelmendi
Your Voice by Erna Hrönn
2022
Sekret by Ronela Hajati
2021
Karma by Anxhela Peristeri
Si ajo by Wendi Mancaku
Vashëzo by Rosela Gjylbegu
2020
Botë për dy by Olta Boka
Ende by Wendi Mancaku
Me gotën bosh by Tiri Gjoci
Shaj by Arilena Ara
Të dua ty by Aurel Thëllimi
2019
Ktheju tokës by Jonida Maliqi
2018
Mall by Eugent Bushpepa
Orë e ndaluar by Tiri Gjoci
Ra një yll by Rezarta Smaja & Luiz Ejlli
2017
Botë by Lindita
Më zgjo by Tiri
2016
Jeto dhe ëndërro by Adrian Lulgjuraj
Liroje zemrën by Besa Krasniqi
Monolog by Erga Halilaj
Ndodh edhe kështu by Klajdi Musabelliu
Pa mbarim by Luiz Ejili
Përrallë by Eneda Tarifa
2015
Diell by Elhaida Dani
S'të fal by Lindita Halimi
Ti s'më njeh by Erga Halilaj
Vetëm te ti besoj by Klajdi Musabelliu
2014
Kthehu by Luiz Ejlli
Një ditë shprese by Frederik Ndoci
Zemërimi i një nate by Hersiana Matmuja
2013
Dëshirë by Rosela Gjylbegu
Identitet by Adrian Lulgjuraj & Bledar Sejko
Kush ta dha këtë emër by Hersi Matmuja
Love by Anjeza Shahini
S’jemi më atje by Kejsi Tola
2012
Aty ku më le by Hersi Matmuja
Mijëra vjet by Elhaida Dani
Oh... jeta ime by Frederik Ndoci
Suus by Rona Nishliu
2011
Kënga ime by Aurela Gaçe
Me cilin rri ti dashuri by Hersi Matmuja
Pranë by Kejsi Tola
Vetëm ti by Klajdi Musabelliu
2010
Ndonjëherë by Kejsi Tola
Në pasqyrë by Anjeza Shahini
Një fjalë të ngrohtë by Dorina Toçi
Nuk mundem pa ty by Juliana Pasha
Nuk të dorëzohem by Erti Hizmo & Lindita Halimi
2009
Më merr në ëndërr by Kejsi Tola
Një jetë by Juliana Pasha & Luiz Ejlli
S'jam baladë by Rovena Dilo & Eugent Bushpepa
2008
30 sekonda by Produkt 28
E para letër by Eneda Tarifa
Malli by Arbër Arapi
Po lind një yll by Rosela Gjylbegu
Qielli i ri by Juliana Pasha
S'ka fajtor në dashuri by Jonida Maliqi
Zemrën e lamë peng by Olta Boka
2007
Ah jetë, o jetë! by Hersiana Matmuja
Balada e gurit by Frederik Ndoci
Në fund të botës by Arbër Arapi
Pa identitet by Jonida Maliqi
Pa ty, pa mua by Rosela Gjylbegu
2006
Pse ndal by Anjeza Shahini
Zjarr e ftohtë by Luiz Ejili
2005
Flakaresh by Vesa Luma, Teuta Kurti & Rona Nishliu
Frikem se më pëlqen by Jonida Maliqi
Hëna dhe yjet dashurojnë by Luiz Ejili
Me ty, pa ty by Tergita Gusta
Nesër shkoj by Ledina Çelo
Pëshpëritje zemrash by Rosela Gjylbegu & Arbër Arapi
Puthjen nuk ta kam harruar by Klajdi Musabelliu
2004
Bota ime by Arbër Arapi
Dashuri a lojë by Aurel Thëllimi
Hirushja by Rosela Gjylbegu
Imazhi yt by Anjeza Shahini
Një shpresë për jetën time by Klajdi Musabelliu
Qëndroj by Eneda Tarifa
Latest from the blog
Two-time winners

With her victory in Liverpool, Loreen became the second person to win the Eurovision Song Contest twice as a lead artist. But Loreen wasn't the only person to achieve a second win this year.

Read more

Buy me a coffee

This site is a labour of love (and compulsiveness) so I'm happy to put in the hours for free. But if you find it useful and want to say thanks, feel free to email me corrections or suggestions or get me a coffee (or send me a tweet!).

Buy me a coffee