Albania national Eurovision finals

People in the Six on Stage database who have taken part in Albania national finals for the Eurovision Song Contest. This includes songwriters, jury members, hosts, spokespeople and performers from Eurovision. Only national final lead artists and writers are listed.

Back to Eurovision entries for Albania

Show people with Eurovision involvement only

Appearances by year for Albania national Eurovision finals

EntryNamed artists
2024
2073 by Kastro Zizo
Writer Klevis Bega, Timo Flloko
Asaj by Olimpia Smajalj
Writer Briz Musaraj, Olimpia Smajlaj
Askush si ty by Stivi Ushe
Writer Aleks Gjonpalaj, Stivi Ushe
Boshatisur by Sardi Struga
Writer Sardi Struga
Çdo gjë mbaroi by Bledi Kaso
Writer Bledi Kaso, Pandi Laço
Çmendur by Mal Retkoceri
Writer Mal Retkoceri
Dua të rri me ty by Santino De Bartolo
Writer Santino De Bartolo
Esenciale by Besa Krasniqi
Writer Besa Krasniqi
Evol by Jehona Ponari
Writer Jehona Ponari
Herë pas here by Andi Tanko
Writer Andi Tanko
Horizonti i ëndrrave by Troy Band
Writer Alda Çuka, Anton Lakuriqi
Jetën n'Skaj by Erina dhe The Elementals
Writer Altin Gjoni, Arvit Banishta
Mars by Elsa Lila
Writer Elsa Lila
Mbinatyrale by Big Basta dhe Vesa Luma
Writer Alban Kondi, Fabian Basha, Gerald Xhari
Melos by Festina Mejzini
Writer Sokol Marsi
N'majë by Samanta Karavello
Writer Liridon Berisha, Samanta Karavello
Nane' by Anduel Kovaci
Writer Anduel Kovaci
Në ëndërr by Tri Gjoci
Writer Neda Balluku, Romeo Veshaj, Tri Gjoci
Një kujtim by Eldis Arnjeti
Writer Bujar Daci, Eldis Arnjeti
Nuk jemi by Melodajn Mancaku
  Writer Melodajn Mancaku, Uendi Mancaku
  Nuk jemi ne by Melodajn Mancaku
  Për veten by Michela Paluca
  Writer Enis Mullaj
  Përsëritja by Luan Durmishi
  Writer Luan Durmishi, Tomor Kuci
  Pikturë by Kleansa Susaj
  Writer Florian Zyka, Jeris Kaso
  S'mund të fitoj pa ty by Shpat Deda
  Writer Shpat Deda
  Ti by Jasmina Hako
  Writer Artemis Veizaj, Florian Zyka
  Unë by Olsi Ballta
  Writer Bledar Gramo
  Uragan by Sergio Hajdini
  Writer Sergio Hajdini
  Vallëzoj me Dritën by Kejsi Tola
  Writer Kejsi Tola, Olti Curri
  Vetëm ty by Martina Serreqi
  Writer A. Krroqi, Markelian Kapidani
  Zemrën n'dorë by Besa Kokëdhima
  Writer Besa Kokëdhima, Kledi Bahiti, Rozana Radi
  Zgjohu by Arsi Bako
  Writer Arsi Bako, Denis Hima
  2023
  Duje by Albina & Familja Kelmendi
  2022
  Sekret by Ronela Hajati
  2021
  Karma by Anxhela Peristeri
  Si ajo by Wendi Mancaku
  Vashëzo by Rosela Gjylbegu
  2020
  Botë për dy by Olta Boka
  Ende by Wendi Mancaku
  Me gotën bosh by Tiri Gjoci
  Shaj by Arilena Ara
  Të dua ty by Aurel Thëllimi
  2019
  Ktheju tokës by Jonida Maliqi
  2018
  Mall by Eugent Bushpepa
  Orë e ndaluar by Tiri Gjoci
  Ra një yll by Rezarta Smaja & Luiz Ejlli
  2017
  Botë by Lindita
  Më zgjo by Tiri
  2016
  Jeto dhe ëndërro by Adrian Lulgjuraj
  Liroje zemrën by Besa Krasniqi
  Monolog by Erga Halilaj
  Ndodh edhe kështu by Klajdi Musabelliu
  Pa mbarim by Luiz Ejili
  Përrallë by Eneda Tarifa
  2015
  Diell by Elhaida Dani
  S'të fal by Lindita Halimi
  Ti s'më njeh by Erga Halilaj
  Vetëm te ti besoj by Klajdi Musabelliu
  2014
  Kthehu by Luiz Ejlli
  Një ditë shprese by Frederik Ndoci
  Zemërimi i një nate by Hersiana Matmuja
  2013
  Dëshirë by Rosela Gjylbegu
  Identitet by Adrian Lulgjuraj & Bledar Sejko
  Kush ta dha këtë emër by Hersi Matmuja
  Love by Anjeza Shahini
  S’jemi më atje by Kejsi Tola
  2012
  Aty ku më le by Hersi Matmuja
  Mijëra vjet by Elhaida Dani
  Oh... jeta ime by Frederik Ndoci
  Suus by Rona Nishliu
  2011
  Kënga ime by Aurela Gaçe
  Me cilin rri ti dashuri by Hersi Matmuja
  Pranë by Kejsi Tola
  Vetëm ti by Klajdi Musabelliu
  2010
  Ndonjëherë by Kejsi Tola
  Në pasqyrë by Anjeza Shahini
  Një fjalë të ngrohtë by Dorina Toçi
  Nuk mundem pa ty by Juliana Pasha
  Nuk të dorëzohem by Erti Hizmo & Lindita Halimi
  2009
  Më merr në ëndërr by Kejsi Tola
  Një jetë by Juliana Pasha & Luiz Ejlli
  S'jam baladë by Rovena Dilo & Eugent Bushpepa
  2008
  30 sekonda by Produkt 28
  E para letër by Eneda Tarifa
  Malli by Arbër Arapi
  Po lind një yll by Rosela Gjylbegu
  Qielli i ri by Juliana Pasha
  S'ka fajtor në dashuri by Jonida Maliqi
  Zemrën e lamë peng by Olta Boka
  2007
  Ah jetë, o jetë! by Hersiana Matmuja
  Balada e gurit by Frederik Ndoci
  Në fund të botës by Arbër Arapi
  Pa identitet by Jonida Maliqi
  Pa ty, pa mua by Rosela Gjylbegu
  2006
  Pse ndal by Anjeza Shahini
  Zjarr e ftohtë by Luiz Ejili
  2005
  Flakaresh by Vesa Luma, Teuta Kurti & Rona Nishliu
  Frikem se më pëlqen by Jonida Maliqi
  Hëna dhe yjet dashurojnë by Luiz Ejili
  Me ty, pa ty by Tergita Gusta
  Nesër shkoj by Ledina Çelo
  Pëshpëritje zemrash by Rosela Gjylbegu & Arbër Arapi
  Puthjen nuk ta kam harruar by Klajdi Musabelliu
  2004
  Bota ime by Arbër Arapi
  Dashuri a lojë by Aurel Thëllimi
  Hirushja by Rosela Gjylbegu
  Imazhi yt by Anjeza Shahini
  Një shpresë për jetën time by Klajdi Musabelliu
  Qëndroj by Eneda Tarifa
  Latest from the blog
  The spokes with the most

  A rundown of this year's spokespeople, how most of them have been involved before and who the current most frequent spokespeople are.

  Read more

  Buy me a coffee

  This site is a labour of love (and compulsiveness) so I'm happy to put in the hours for free. But if you find it useful and want to say thanks, feel free to email me corrections or suggestions or get me a coffee (or send me a tweet!).

  Buy me a coffee